Dom, Ogród

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Inwestorzy rozważający zakup fotowoltaiki muszą być przygotowani na konieczność podjęcia kilku istotnych decyzji. Na etapie planowania rozmieszczenia instalacji fotowoltaicznej niezbędne jest dostosowanie jej parametrów i właściwości. Zadanie to powinno zostać wykonane przez doświadczoną i wykwalifikowaną osobę, która wie jakie czynniki należy brać pod uwagę. Jednym z ważniejszych jest moc instalacji. Oczywiście nie tylko projektant, ale także sam inwestor może obliczyć potrzebną i odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej. W jaki sposób można tego dokonać? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Jak obliczyć właściwą moc instalacji fotowoltaicznej?

Obliczanie mocy instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej dla danego przypadku powinno opierać się o konkretne czynniki i liczby. Przede wszystkim jest to wartość zużycia energii. To właśnie od jej wielkości zależeć będzie w dużej mierze planowana moc instalacji. W celu zapoznania się ze średnim zużyciem energii w gospodarstwie należy sięgnąć po rachunki za prąd z kilku poprzednich lat lub przynajmniej ostatniego roku. Dodatkowo należy dokładnie przemyśleć ewentualne zwiększenie zużycia prądu.

Najczęściej związane jest to z zakupem nowego sprzętu do biura lub domu, czego przykładem może być:

  • sprzęt AGD: lodówka, zmywarka, kuchenka,
  • sprzęt RTV: telewizor, komputer,
  • sprzęt biurowy: drukarka, niszczarka, ksero.

Zarówno urządzenia domowe, jak i biurowe generują dodatkowe zużycie energii elektrycznej, dlatego na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej należy wziąć to pod uwagę.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie odpowiednia dla danego miejsca?

W celu wyliczenia właściwej mocy instalacji fotowoltaicznej, która zaspokoi zapotrzebowanie gospodarstwa na energię, można posłużyć się specjalnym kalkulatorem. Chcąc mieć pewność, że moc została wyliczona prawidłowo, a żadne czynniki nie zostały pomięte, warto zlecić to zadanie specjalistom. Firma Fotowoltaika Lublin oferuje darmowy audyt i obliczanie zapotrzebowania na energię, a tym samym planowanie odpowiedniej mocy fotowoltaiki. Wykonanie prawidłowych wyliczeń pozwala przejść do kolejnego etapu – projektowania instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, że dobór mocy instalacji jest niezwykle ważny, gdyż to on decyduje o właściwej pracy i wydajności całego systemu fotowoltaicznego.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

To powinno też ci się spodobać: