Tablica manipulacyjna zwana też sensoryczną to zabawka o bardzo prostej budowie, jednak przemyślany projekt sprawia że przykuwa uwagę dziecka na długie godziny. Zabawka nie tylko bawi ale wspiera rozwój wyobraźni i ciekawość poznawczą. Jest to świetne połączenie zabawy z nauką. Na jakich polach tablice sensoryczne wspierają rozwój naszych pociech?
Tablice manipulacyjne zostały stworzone z myślą o wspieraniu rozwoju dziecka. Są to zabawki edukacyjne, które w zależności od tego jakie elementy zostały użyte do ich budowy, idealnie nadają się dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Podstawą każdej zabawki jest drewniana płyta o różnych wymiarach i kształtach np. kształt lamy czy misia. Najczęściej podstawą tablic są płyty z drewna sosnowego, jest do miękkie drewno w które bez problemu wkręcimy metalowe wkręty, które mocują elementy sensoryczne zabawki.
Rodzice mogę wybierać w różnych kształtach, wielkościach i rozmiarach tablic. Zabawka sensoryczna tj. tablica manipulacyjna wpływa na rozwój koordynacji ruchowej, psychomotorykę oraz logiczne myślenie. Wspaniałą zaletą tablic jest ich różnorodność, o tym jak będą wyglądać i z jakich elementów będą się składać decyduje tylko wyobraźnia i pomysłowość twórcy tablicy. Często na tablicy znajdują się przedmioty codziennego użytku, tj. klamki, dzwonki rowerowe, lusterka, przełączniki, zamki błyskawiczne, koła zębate, haki, labirynty, łańcuszki itp. .
Dziecko korzystające w pierwszych latach życia z tablicy sensorycznej, rozwija się szybciej, dzięki temu że tablica stymuluje jego rozwój ruchowy. Rozwija również zdolność samodzielnego myślenia. Tablice manipulacyjne to doskonały sposób na naukę poprzez zabawę,
Jak dobrać tablicę sensoryczną do dziecka?
Głównym kryterium przy wyborze tablicy jest wiek dziecka, to do jego wieku należy dopasować kształt i poziom skomplikowania zabawki. Tablica dla rocznego dziecka powinna składać się z lusterka, różnego rodzaju przycisków, koralików, różnego rodzaju powierzchni – miękkich i szorstkich w dotyku.
Dwulatek jest już bardziej wymagającym dzieckiem, zadowolą go zamki do drzwi, pokrętła, włączniki światła, dzwonki rowerowe itp.