Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY Budownictwo, Przemysł

Odzyskiwanie surowców – recykling odpadów w pigułce

Blisko pół tony odpadów – tyle produkuje i wyrzuca w ciągu roku statystyczny Europejczyk. Dużo, prawda? Na szczęście z pomocą przychodzi proces recyklingu, lecz mimo to nie wszystkie surowce można odzyskać. Prawidłowe segregowanie odpadów to klucz do walki o ochronę środowiska, a w tym naszego zdrowia. Poza tym, gdyby nie proces odzyskiwania odpadów to pewnie już dawno zużylibyśmy większość zasobów naturalnych naszej planety. Co z tymi, które nie mogą być ponownie przetworzone? Trafiają na składowiska, gdzie są poddawane właściwej utylizacji, aby nie zanieczyszczały naszej planety. Czym tak naprawdę jest recykling i co się z nim wiąże? Jakie odpady można odzyskać?

Recykling – co to takiego? Papier, plastik, szkło…

Recykling to proces przetwarzania odpadów na surowce, możliwe do ponownego wykorzystania podczas produkcji nowych materiałów. Zatem wszystkie śmieci, które zostają od nas odebrane, następnie trafiają do miejsca przetwarzania, gdzie są sortowane i czyszczone. Kolejny etap to właśnie odzyskiwanie surowców wtórnych – każdy materiał obejmuje inny sposób przetwarzania, dlatego tak ważne jest właściwe sortowanie odpadów. Przykładowo makulaturę rozpuszcza się w wodzie, do uzyskania zawiesiny, którą następnie formuje się w nowe arkusze. Inaczej wygląda to w przypadku plastiku, który jest przetapiany na granulat dla zakładów produkcyjnych. Jak wygląda recykling szkła? Przetworzenie szkła to najczęściej jego ponowne przetopienie.

To jedynie niektóre ze standardowych surowców wtórnych, odbieranych z każdego domu. Natomiast określenie recykling dotyczy również wielu innych kategorii, jak np. zużyte opony, baterie, czy sprzęt elektroniczny. Mogą to być również odpady budowlane czy poremontowe. Tak, gruz również jest materiałem, który po oczyszczeniu i rozdrobnieniu, z powodzeniem można ponownie wykorzystać na placu budowy. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zajrzyj tutaj.

Zalety recyklingu odpadów

To sposób na znaczne zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska. Odzyskiwanie surowców wtórnych pomaga również w ograniczeniu zużycia nowych zasobów naturalnych. Najczęściej wymieniany przykład to recykling tony papieruponowne przetworzenie tego materiału pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście drzew, kilkadziesiąt litrów wody oraz mnóstwo energii. Podobnie jest w przypadku recyklingu plastiku czy aluminium. Odzyskiwanie tych surowców jest dużo korzystniejsze, niż ponowne wytworzenie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

To powinno też ci się spodobać: